Yeni Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

05 Nisan 2015

12

Araçların yol ile temasını sağlayan lastikler belli süreler sonrasında aşınarak kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle de belli süreler sonrasında bu lastiklerin değişmesi gerekmektedir. Araç sahiplerinin de yeni lastik alırken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunuyor.

Trafik ve sürüş güvenliği açısından büyük önem taşıyan lastiklere yanlış basınç uygulanması fren mesafesini uzatırken, yol tutuşunu da kötü etkiler ve balans bozukluğu bulunan lastiklerin aracın yolla olan temasını azaltacağı için sürücüler için risk oluşturur.

Yeni lastik alırken araç sahiplerinin ilk dikkat etmeleri gereken nokta, araç üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak olmalıdır. Lastik serisi ve profilinin değiştirilmesi lastik çevresini de değiştireceği için aracın kilometre saatinin yanlış veri göstermesine neden olur.

Lastik kesit genişliğini artırmak aracın viraj ve yol tutuş özelliklerinde olumlu bir etki yaratabilir; fakat lastiğin kesit genişliği artıkça ıslak zeminlerde kızaklama riski de artmış olur.

Bunun yanı sıra lastik kesitinin değişmesi aracın maksimum hızını da etkilediği gibi yakıt tüketimini de değiştirecektir. Farklı boyutlardaki lastikler aracın ön düzen ayarını da bozacaktır.

Araç sahiplerinin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta araç üreticilerinin önerdiği yük endeksi ve hız sembolüne uygun lastikleri tercih etmeleri gerektiğidir.

Lastik değişimlerinde otomobillerde dört lastiğinde aynı anda değiştirilmesi önerilmektedir. Ancak dört lastik değiştirilmeyecek ve iki adet lastik değiştirilecekse aracın ön lastikleri arkaya takılmalıdır ve aracın önüne yeni lastikler takılmalıdır. Bunun nedeni ise eski lastikler önde bulunduğu zaman araç ıslak zeminlerde savrulacaktır; ancak yeni lastikler öne takıldığında yol tutuşu daha da artacaktır.

Facebook' da Paylaş Twitter' da Paylaş